POLİGON PROJE

SİLAH ATIŞ POLİGONU KURULUMU

ATIŞ POLİGONU PROJE, İMALAT VE UYGULAMA

POL GRUP olarak Türkiye'nin her yerine ; Kapalı silah atış poligonu, Açık ve Yarı açık silah atış poligonu projelendirme ve kurulum hizmeti vermekteyiz. Yıllarca sektörün içinde olan profesyonel yönetici ve uygulayıcı kadromuz sayesinde en hızlı, en kaliteli ,en güvenli poligonları tasarlayıp projelendirerek hizmete sunmayı hedeflemekteyiz. Poligon projelendirme aşamasından başlayarak, sunduğumuz projeleri uzman ve işinde profesyonel kadromuzla uygulamasını yaparak huzurlu ve güvenli bir şekilde müşterilerimize teslim etmeyi arzulamaktayız. POL GRUP, Poligon projelendirmeden başlayarak poligon izni ve ruhsatı alınması aşamasında da müşterilerine hizmet vermektedir.

polgrup_blog_01

POL GRUP olarak Silah Atış poligonu proje ve kurulum hizmeti vermekteyiz. Ayrıca hali hazırda mevcut olan poligonların yenileme ve ekipman tedarikleri konusunda da hizmet vermekteyiz. Poligon içinde yenilemeye gerek duyduğunuz her şey için ve poligon sarf malzemeleri tedariki için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Atış Poligonları müşteri istekleri ve uluslararası standartlar doğrultusunda projelendirilmektedir.

Atıcı Ara Bölmesi

Atış poligonlarında atışlar sırasında oluşabilecek kazaları önlemek ve atıcıların uygun şartlarda atış yapabilmelerini sağlamak amacıyla atıcı hattında oluşturulan atıcı ara bölme duvarları.Atıcı bölme duvarları oluşturulurken sağa ve sola mermi sekmesini engellemek amacıyla yeterli kalınlıkta özel çelik sac kullanılır ve üzerine mermi sekmesini önlemek amacıyla özel kaplamalar uygulanır.

polgrup_blog_02

Mermi Tuzağı ve Perdesi

Mermi tuzakları, atış poligonunun kullanım şekline göre uygulanmaktdır.. Mermi tuzakları, mermi tuzağına doğru olan hedeflere atılan mermi çekirdeğinin, mermi tuzağa çarptıktan sonra enerjisini sıfırlayacak; çekirdeğin mermi tuzağı dışına sıçramasını engelleyecek şekilde dizayn edilirler. Mermi tuzağı hedeflerin arkasında bulunan duvarın, atış poligonu içine bakan cephesini tamamen kaplayacak şekilde imal edilirler. Mermi tuzağı imalatında kullanılacak çeliklerin kalınlıkları ve dayanma gücü , atış poligonunda kullanılacak silah ve mühimmat çeşitlerine göre belirlenir. Mermi tuzağının altına, gelen mermi çekirdeklerinin toplandığı mermi hazneleri yerleştirilir. Hazneler kolayca çekilip içi boşaltılabilecek şekilde imal edilirler.Mermi çekirdeklerinin mermi tuzağına çarpması sonucu oluşan şarapnel parçalarının mermi tuzağı dışına çıkmasını önlemek için, pvc perdeler kullanılır. Pvc perdeler; mermi çekirdekleri pvc perdeleri delip geçtikten sonra oluşan delik 1mm çapına küçülecek özelliktedir.Böylece metrekareye yapılacak atış sayısı 45.000 – 60.000 atım olabilecek, pvc perdeler uzun süre özelliğini kaybetmeden kullanılabilecektir.

polgrup_blog_03
polgrup_blog_04

Tavan Mermi Sekmesi

Poligonda atışlar hedef hattından mermi tuzağına doğru yapılmaktadır. Bu atışlar sırasında binanın zarar görmemesi, kolon ve kirişlerin korunması amacıyla poligonun tavan kısmına belirli aralıklarla ve belirli açılarda poligon iç yapısına uygun genişlik ve boylarda mermi sekmeleri yerleştirilir. Hedef hattından mermi tuzağına doğru yapılan atışlarda tavan kısmındaki sekmelere çarpan mermiler tuzak hattına doğru yönlendirilmiş olur.Ayrıca tavana yerleştirilen bu sekmeler içine gizlenen aydınlatma armatürleri sayesinde poligon içinin net ve dengeli şekilde aydınlanması sağlanmaktadır.Poligon içi havalandırma sistemi geçişleri için de ideal bir ortam yaratmaktadır.

Kapalı Atış Poligonu için Gerekli Alan

Kapalı atış poligonları için ideal ölçüler aşağıdaki şekildeki gibidir. Bu sağlanamadığı takdirde minumum 31 metre uzunluğu yakalamak gerekir. Bina içinde kolonlar varsa genişlik bunlara göre ayarlanabilir. 5 yol poligon için ideal genişlik 6 metredir.Fakat bu 5 metreye kadar da düşürülebilir. Poligon yükseklikleri havalandırma ve ışık tesisatının gizlenebilmesi için 3,50 mt ideal ölçüdür. Fakat imkan olmaması durumunda 3 metre yükseklik de yeterli olmaktadır. Atış hattı bölmesinin bitiminden, gözetleme odasına kadar olan mesafe TSE standartlarına göre en az 3 metre olmak zorundadır.Poligon atış hattı bölmesinin poligon içine bakan yüzünden; mermi tuzağına kadar olan mesafe de en az 25 metre olmak zorundadır. Poligonun kurulacağı alanda uygun bir yangın çıkışı olmalıdır.

poligon ölçüleri
       
Polgrup
Cumhuriyet mahallesi Şehitler caddesi Concepta Plaza B Blok No:9/1 Kat : 13 D:57, 34515
Esenyurt/İstanbul
0212 852 07 68 - 0533 201 97 65 - 0533 204 27 65

© 2024 POL GRUP